Posadzka betonowa to jeden z podstawowych elementów w domu. Prawidłowo wykonana posadzka ma za zadanie chronić pomieszczenia przed wilgocią i traceniem ciepła. Jeśli posadzka nie jest zaizolowana w prawidłowy sposób, bardzo łatwo o wychłodzone pomieszczenia, wilgoć w domu, a nawet grzyb na ścianach. Dlatego, aby ustrzec się przed takimi komplikacjami, warto zapoznać się z krótką instrukcją wylewania posadzki betonowej. Nie ważne, czy wylewamy posadzkę osobiście, czy zatrudniamy do tego specjalistów – każdy może popełnić błąd, a fachowiec dodatkowo go przed nami ukryć, więc konieczne jest posiadanie podstawowej wiedzy. Nieprawidłowości, które powstają na etapie wylewania posadzek betonowych, na jaw wychodzą dopiero po latach, a wtedy ich naprawa będzie kosztować wiele pieniędzy, czasu i nerwów. Aby sobie tego zaoszczędzić, przeczytaj nasz krótki przewodnik i uzbrój się w najważniejsze informacje dotyczące wylewania posadzek betonowych.
Wylewanie posadzki betonowej w 7 prostych krokach
Krok pierwszy – izolacja posadzki betonowej
Kluczowa sprawą podczas wylewania posadzek betonowych jest ich prawidłowe zaizolowanie. Izolacja chroni nasze posadzki przed wilgocią oraz utratą ciepła z pomieszczeń. Źle zaizolowana posadzka może doprowadzić do powstawania grzyba w zawilgoconym pomieszczeniu, dlatego bardzo ważne jest, aby użyć do tego etapu jak najlepsze materiały. Izolację wykonujemy przy pomocy folii budowlanej.
Krok drugi – docieplenie posadzki betonowej
Niestety sama folia budowlana nie jest w stanie w stu procentach uchronić nas przed utratą ciepła, dlatego zaizolowaną posadzkę należy docieplić. Docieplanie posadzki betonowej, podobnie jak docieplanie elewacji, wykonujemy za pomocą styropianu. Nie możemy jednak użyć tego samego materiału, ponieważ styropian na elewację musi mieć około 15-20 cm grubości, zaś styropian do posadzki powinien być znacznie cieńszy i mieć około 5 cm grubości. Warto pamiętać o tym, że materiał do docieplenia posadzki betonowej musi być odpowiedniej twardości.
Styropian układamy naprzemiennie i warstwowo, ponieważ taki sposób pozwala nam na zminimalizowanie pojawiania się mostków cieplnych, przez które możemy tracić ciepło w pomieszczeniach. Wszystkie łączenia uzupełniamy za pomocą pianki poliuretanowej.
Krok trzeci – zbrojenie posadzki betonowej
Posadzka w naszym domu musi być trwała, mocna i wytrzymała, a aby taka była, potrzebne jest wzmocnienie jej odpowiednim zbrojeniem. Zbrojenie posadzki betonowej wykonujemy za pomocą siatki zbrojeniowej o średnicy 4 mm.
Koniecznie musimy pamiętać o tym, aby posadzki nie połączyć z murem, ponieważ takie łączenie doprowadzi do dodatkowych naprężeń w momencie, kiedy dom zacznie pracować. Za pomocą pianki dylatacyjnej, styropianu lub dybli dylatacyjnych, wykonujemy szczeliny dylatacyjne, aby uchronić posadzkę przed zbędnym napinaniem.
Krok czwarty – plastyfikatory do betonu
Na rynku dostępna jest cała masa specjalistycznej chemii, która pozwala znacząco poprawić właściwości fizyczne betonu. Plastyfikatory, bo o nich mowa, ulepszają konkretne właściwości betonu. Mogą uczynić beton mrozoodpornym, przyspieszyć lub spowolnić jego wiązanie, czy zwiększyć plastyczność betonu. Warto skorzystać z tych chemicznych wspomagaczy, aby ułatwić i przyspieszyć pracę na budowie.
Krok piąty – przygotowanie posadzki betonowej. Jak wykonać posadzkę betonową?
Przygotowanie mieszanki betonu oraz jego rozprowadzenie możemy wykonać na dwa sposoby. Sposób tradycyjny, to ręczne wymieszanie wszystkich składników w odpowiednich proporcjach, a następnie ręczne rozprowadzenie mieszanki po izolacji styropianowej. Sposób ten jest prosty, ale także bardzo czasochłonny i kosztujący dużo energii, którą można zaoszczędzić. Aby przyspieszyć proces wylewania posadzki betonowej oraz wykonać tę pracę w mniej męczący sposób, wystarczy skorzystać z profesjonalnego agregatu. Miksokret (mixokret), bo tak nazywa się ten sprzęt, to maszyna, która bardzo szybko i sprawnie przygotowuje mieszankę, a następnie podaje ją we wskazane miejsce. Wcale nie musisz kupować agregatu, by zyskać czas na budowie. Kupno sprzętu, który kosztuje ponad 100 tysięcy, do budowy jednego domu, byłby wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Istnieje jednak możliwość wypożyczenia agregatu i zrezygnowanie z ręcznego i czasochłonnego wylewania posadzki betonowej.
Krok szósty – poziomowanie posadzki betonowej
Jeśli naszym celem jest prosta i równa posadzka, to konieczne jest jej wypoziomowanie. Poziomowanie posadzki wykonujemy za pomocą niwelatora oraz łaty aluminiowej (łaty posadzkarskiej). Podczas wybierania łaty pamiętać musimy o tym, że choć praca za pomocą długiej łaty pójdzie nam szybciej, a efekt będzie korzystniejszy, to jednak operowanie dwumetrową linijką do najłatwiejszych nie należy i zdecydowanie wymaga wprawy.
Krok siódmy – zacieranie posadzki betonowej
Gdy but zatapia się w betonie na około 3 mm, czas na ostatni etap tworzenia posadzki betonowej. Zacieranie posadzki betonowej możemy wykonać za pomocą pacy posadzkarskiej lub zacieraczki elektrycznej. Paca posadzkarska to narzędzie proste w obsłudze, jednak ręczne zacieranie posadzki jest praco- i czasochłonne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z elektrycznej zacieraczki, dzięki której zaoszczędzimy czas i siłę. Zacieraczki elektrycznej, podobnie jak miksokreta, nie musisz kupować – ten specjalistyczny sprzęt można wypożyczyć i ułatwić sobie za jego pomocą pracę. Do zacierania posadzki potrzebne będą także buty lub klapki posadzkarskie, dzięki którym nie zniszczymy wciąż wilgotnej nawierzchni.
Artykuł powstał z współpracą firmy posadzkarskiej https://sklep.techbau.pl/