Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najkrótszy rok. Tym całkowicie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupie Europejskiej, Donald Trump przegra wraz z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bronienie się… zdobytym w spraw zielonej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to doświadczenia, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie trwał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak mówią autorzy raportu, istnieje wówczas „szereg mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są zatem jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich spotkania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najsilniejszym zysku – szokujące dla świata – więc te nieco spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem nadrzędnym będzie podstawowa zmiana status quo. Rok tenże widocznie żyć jak wielkie wahadło, wydobywające się w obrotu przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki monetarnej i fiskalnej, a i – co równie istotne – ochrony środowiska. W tekście szeroko rozumianej polityki znaczyłoby to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego dążeniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do wykonywania polityki mogłoby więc oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i może nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich rolę w zakresie kosztów powiązanych z infrastrukturą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym zdobytym w spraw zielonej oraz czarnej energii
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Okresach Zjednoczonych w klubu z brakiem zwrotu z inwestycji w tym sektorze, wezmą z możliwości i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w ojczystych krajach. Zbiegnie się więc w sezonie z inną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie wówczas zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich książek i szukanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na szersze wartości spowodują, że cena ropy Brent wróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji pokaże się to istotnym zwycięstwem nie ale dla Rosnieftu, lecz i dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. budował się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Także w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na skutek za dużego szumu medialnego i złych zwrotów z inwestycji. Zawsze w liczbę kolejnych słów w zakresie polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jak największy na świecie dostawca używanego w samochodach palladu, oraz w 2019 r. odnotowującego same z najciekawszych rezultatów na rynkach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja wykorzysta na odejściu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na zbycie akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w szerocy rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na ograniczenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w rezultatu zwiększonego popytu oraz większych wartości oraz też kiedy w sukcesie Rosnieftu ceny jego akcji wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) dobrze w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od momentu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie tylko w Okresach Zjednoczonych, a także na całkowitym świecie wprowadzono na zbyt biliony USD w kwestii kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i coraz wyższych bodźców, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z rady na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w niskich rejonach skali, a deficyty w Okresach Połączonych są duże i zawsze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w porządek przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szans na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś dziwnego: płace a wartości zaczną szybko być w liczbę, jak wpływy będą docierać do gospodarki, kiedy na ironię z powodu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w efekcie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmiany koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą walczyć o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeśli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na etapy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki nadal będą zmagać się z odpowiednim kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z trudnym otoczeniem gospodarczym i fizycznym, wyróżniającym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co też dużo obniży stopę zwrotu z funduszu innego banków – oraz konkurencją ze strony przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy obrót również na początku stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej przedstawiająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy moment może znacznie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do przyjęcia działań oraz wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę ekonomiczną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w niewielkim okresie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do niczego, i do tyłu roku nawet kilka powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do maksimum w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z poprzedniej recesji kredytowej. Od tego terminu na rynek ten oddziaływały negatywnie dwie duże siły. Ważną z nich istniał wzrost produkcji gazu z łupków w Okresach Zjednoczonych i duże wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie miała znaczenie istna amerykańska rewolucja w rozmiarze produkcji ropy z łupków, w wyniku której Stany Zjednoczone były się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą energią był będący kapitał polityczny i gminny będący za walką ze kolejami klimatycznymi, powodujący przełomowy wzrost popytu na energię odnawialną. W efekcie niższych wartości oraz zapobiegania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z branży paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie przeznaczenie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie pokaże się wygrany – oraz będzie wówczas równocześnie sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niebezpieczną informacją była reklamę rządu Republiki Południowej Afryki pod efekt bieżącego roku, że w klubu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i zachowania dostaw trendu w wszelkim kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do największego stopnia od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co czyni zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w rozwoju tych paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w bieżącym stanie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM że żyć ostatnią kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie istnieje w okresie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą także również indywidualne gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą szczególnie zróżnicowane od lat. RPA zmierza w obrotu bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we całych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i stworzy wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w liczbę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. zacznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny przybędą do zrozumienia w sytuacji co chwila tymczasowego zawieszenia broni w tekście taryf celnych, polityki pieniężnej i kupna produktów rolnych.

Jednak teraz na początku 2020 r. gospodarka amerykańska otworzy się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a razem nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na pytania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, oraz jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej myśli amerykański podatek dochodowy od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać produkcji w Okresach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „prawego i bzu handlu”.

Cel ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cen podanej w wysokości 25 proc. na pełne przychody brutto na zbycie amerykańskim produkowane z produkcji zagranicznej. Uczyni to znaczne protesty ze strony partnerów handlowych, dlatego będą owo w postaci stare taryfy w obecnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zewnętrzne mogą przekazać swoją pracę do Poziomów Zjednoczonych w końcu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i zdrowa zmiana nastawienia w liczbę żyć na sytuacja lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, doprowadzając do wdrożenia istotnego czynnika fiskalnego i silnego umocnienia SEK. Jak powszechnie zajmowałoby wówczas znaczenie w sukcesie szwedzkiej polityki, też kiedy na początku lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za dużo w progresywnym opodatkowaniu, doprowadzając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji doszła do punktu, w którym społeczeństwo stawało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje szybką plus zawsze będącą grupę ludzi, którzy kwestionują tę metodę, tym jedynym wykluczając ich z pełnej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej wielkości, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy oraz ich misje były czyste: otwartość i równość dla ludzi oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt dużo posunięte leczenie może przytłaczać, i całe rodzaje pragną istnieć modyfikowalne w sukcesie zmiany okoliczności, aby mogły bardzo funkcjonować. Inne kraje skandynawskie będą występować o „warunkach istniejących w Szwecji” jak o zagrożeniu, oraz nie jak o modelu najlepszych praktyk. Szwecja znajdzie się w recesji, i ze powodu na nasz status małej, otwartej gospodarki, będzie szczególnie podatna na światowe spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy i gospodarczego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Okresach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Domem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych spółek z sektora opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, też jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest stary i biały, czyli chodzi do unie demograficznej, która zanika w grupach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a a osoby w wieku 20-40 lat, jakie są wiele dużo elastyczne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Okresach Zjednoczonych, w coraz szybszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a i obawami przed zmianami klimatycznymi, w tekście których prezydent Trump pełni funkcję piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi kierują się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z zamożniejszych przedmieść, kiedy i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do pewnego stopnia przejmą władzę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w kwestii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od czasu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły wielkie sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo daje się być w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, wybierając się na pokrywane przez Węgry – oraz w treści premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i braci idących na kwestia praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że koniec ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.

To niezwykłe do jedzenia status quo, a obie ściany będą brały trudności z dotarciem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie powoli procedowana w trybie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co czyni poważną zmianę retoryki, która zbiega się w sezonie z transferami z UE, ale zaniknie w rozwoju najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) straci na cen, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą dodatkowo rozważać swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i stworzy spadek cen dolara o 30 proc. w kontakcie do złota. Aby stawić czoła pogłębiającej się rywalizacji handlowej i słabościom połączonym z rosnącymi zagrożeniami ze strony Stanów Zjednoczonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i władz nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co spowoduje z ADR największą wartość walutową na świecie. Końcem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sprawie prowadzenia całego handlu w tym obszarze tylko w ADR, przy czym najwięksi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką umowę ze powodu na rosnące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja znacznej części światowego handlu i oddzielenie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Połączone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ sposobów na kreowanie swojego podwójnego deficytu. W rozwoju zaledwie paru miesięcy USD straci na cen 20 proc. w kontakcie do ADR i 30 proc. w kontakcie do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Doradca Finansowy Leszno
Doradca Finansowy Leszno

Wiarygodność danego brokera Wiarygodność danego brokera możemy zobaczyć dzięki przeanalizowaniu jego licencji, certyfikatów, pozwoleń, jak natomiast tegoż albo wybrany podmiot

Czytaj więcej »
Play Pleszew
Play Pleszew

Aplikacje pogodowe wypierają klasyczne prognozy emitowane w tv lub radiu. Dzięki nim umiemy w niedaleki sposób dowiedzieć się, jaka aura

Czytaj więcej »